Spis treści

Moje najnowsze galerie

HG Krsna Ksetra Prabhu w Pradze
< Monolog
09.04.2012 19:22 Wiek: 7 yrs
Autor: MjNd

Scenariusz

Kamera wjeżdża w długi korytarz. Na końcu korytarza znajdują się otwarte drzwi. Słychać jak mężczyzna rozmawia przez telefon ale nie można zrozumieć jak na razie słów. Kamera powoli wjeżdża do pokoju.


Mężczyzna stoi tyłem do kamery a przodem do okna z widokiem na podwórze klasycznego amerykańskiego domu jednorodzinnego.  Na podwórku na zielonej trawie bawią się dzieci. Słychać ich odgłosy zabawy.: Muszę ci to niestety powiedzieć synu? Musisz opuścić Ayodię na 14 lat?

- głos ze słuchawki - ?także po rozważeniu wszystkich za i przeciw raczej nie wchodzimy w to.

Osoba trzymająca słuchawkę siada ciężko.

- ale? przecież?

Głosy zabawy dzieci z podwórka: A teraz na Lankę Sita, na Lankę? He, he, he?

-Bo dajmy na przykład ? kontynuowała osoba po drugiej stronie telefonu ? ten idealistyczny związek pomiędzy Sitą i Ramą. Kto dzisiaj kręci takie filmy? W obecnej dobie musi być seks inaczej nikt tego nie będzie oglądał?

W  tym samym czasie kamera pokazuje wnętrze pokoju. Znajduje się tam miedzy innymi wielki na całą ścianę regał z książkami. Pojawiają się różne tytuły książek, wiele z nich to Ramayana w różnych wydaniach, Ramacharitamanasa, Bhagavad-gita, Srimad-Bhagavatam, Mahabharata.

- Ale proszę zrozumieć ? przerwała osoba trzymająca słuchawkę, wstaje energicznie ? to nie jest jakaś zwykła historia. To jest starożytny epos o księciu Ramie. Rama jest uważany za inkarnację Wisznu. Dla wielu osób w Indiach i nie tylko,  jest to święta, nabożna historia?

- ?no właśnie. O tym właśnie mówię. Ludzie chcą coś nowoczesnego, kogo obchodzą jakieś starożytne baśnie.

Dzieci za oknem: Znalazłem ją Ramachandro. Jaya! Jaya!...

- Mr. Cash proszę zrozumieć to jest właśnie siła Ramayany.

-Eee??

- Tak. Proszę zobaczyć. Gdzie we współczesnych filmach są idealni bohaterowie? Coraz bardziej zanika różnica pomiędzy dobrem a złem, białym i czarnym. Wszystko staje się relatywne. A tutaj mamy klasyczny, czy można by powiedzieć idealny przykład walki dobra ze złem.  I to jest to czego współczesny zagubiony człowiek potrzebuje.

Głosy dzieci z podwórka: A teraz broń się Kumbakarno?

- No dobrze? Może ma pan rację Mr. Vibhishana jeśli dobrze wymawiam.

- Tak.

- Ale wracając do tematu: A co jeśli chodzi o wygnanie brzemiennej Sity przez Ramę to ma być ideał męża i władcy? Już widzę te feministki?

-A to już inna historia tego nie będzie w filmie. Długo by opowiadać ale niech mi pan wierzy Mr. Cash ten fragment Ramayany wcale nie zaćmiewa idealnego charakteru Ramy. 

- OK. Zdał pan Mr. Vibhishana.

- Eee??

- Tak. Przepraszam ale musiałem to zrobić. Lubię dokładnie wiedzieć  z kim współpracuję. Chciałem poznać pańskie zaangażowanie emocjonalne w cały ten projekt i teraz wiem, że możemy razem kontynuować ten projekt filmowy. Widzi pan ja jestem Amerykaninem ale moja niania była hinduską. Kiedy byłem mały opowiadała mi historie z Ramayany, które są mi bardzo drogie i czuję do nich wielki sentyment. Zresztą porozmawiamy na ten temat kiedy się spotkamy. Jaya Sri Rama! Mr. Vibhishana!

- Eee? Jaya Sri Rama?

Słychać odgłos odkładanej słuchawki. Mężczyzna spogląda w okno. Za oknem głos chłopca: Giń Ravano! I w tym samym momencie mała strzała odbija się głośno od szyby okna aż mężczyzna wzdryga się przestraszony. Ale zaraz na jego twarzy pojawia się szeroki uśmiech patrząc się na dzieci i mówi do siebie z radością. Jaya Sri Rama!

 

 


2005 © Copyright by Kurukszetra.net • Projekt i wdrożenie: Kavi • Redaguje: Zespół