Spis treści

Moje najnowsze galerie

HG Krsna Ksetra Prabhu w Pradze
< Z miasta
29.10.2006 16:50 Wiek: 12 yrs
Autor: Madhai-dźiwana Nitai dasa

Kartik w Simhachalam

Jaya Narasimhadeva! I ponownie znalazłem się w bawarskim lesie. Z daleka od szumiącej cywilizacji i pasji dużego miasta. I ponownie mam dużo czasu aby sobie poczytać? i to prasadam jakby z planet niebiańskich?


Przyjechałem tutaj do Simhachalam wraz z Lakszmanem Prabhu i Poszaną Prabhu. Był to wieczór Widżajauttsawa. Jest to święto obchodzone  z okazji zwycięstwa Ramaczandry nad demonem Rawaną. Nie jest ono może specjalnie celebrowane w Świątyniach Iskcon-u ale tutaj wielbiciele zawsze hucznie obchodzą to święto. Wynika to z faktu, że mieszkają tutaj dwie Hinduski (jedna z nich Narahari dasi pełni tutaj służbę dla Pana Narasimhadeva od samego początku istnienia farmy). Są one siostrami i pochodzą z bramińskiej rodziny z Gudżarati. Od dzieciństwa mama opowiadała im historie z Ramajany o heroicznym królu Ramie. I tak jak my mamy w swojej pamięci Reksia i Bolka i Lolka one pamiętają w wielkich szczegółach Rama-lila (czyli opowieści o królu Ramie). Owego dnia trafiliśmy dokładnie na Rama-katha (Narahari dasi opowiadała historie z Ramajany). A następnie odbyło się na zewnątrz zabicie demona Rawany czyli strzelanie z łuku palącymi się strzałami do kukły Rawany.

Kolejne święto mało znane polskim bhaktom to Dipavali. Ono również jest związane z Ramajaną. Tego dnia dawno, dawno temu w Ajodii stolicy królestwa Ramaczandry mijał ostatni dzień czternastoletniej banicji Sity, Ramy i Lakszmana. Wszyscy mieszkańcy królestwa z utęsknieniem czekali na swojego ukochanego władcę. Miasto zostało wspaniale udekorowane. Zapalono lampki (stąd nazwa święta dipawali oznacza rząd lampek). I wtedy pojawiła się puszpa wimana (statek powietrzny z kwiatów). Na jej pokładzie przybyli Sita, Rama, Lakszmana i cała armia małp z którą Ramaczandra podbił królestwo Rawany. Innymi słowy wielki happy end. Tradycyjnie w Indiach jest to ostatni dzień roku (wg. kalendarza Wikram). Tutaj można poczytać sobie wiecej o Diwali Opens external link in new windowen.wikipedia.org/wiki/Diwali Tego dnia wszyscy odwiedzają się nawzajem i rozdają prasadam. A my mieliśmy uroczysty abhiszek Bóstw Sita, Rama, Lakszman, Hanuman i oczywiście Rama-katha tym razem w wykonaniu Padmanabhy Prabhu.

Gowardhana Puja ? wszyscy znają i kochają to święto. Dla mnie osobiście tego dnia jest to manifestacja nastroju Wrindawan, czyli prostego życia na wsi, gdzie centrum wszelkich działań jest Kryszna. Jest jeszcze inna rzecz, która mi przychodzi do głowy w związku z tą historią. Kryszna bawiąc się jako mały chłopiec oszałamia zupełnie wielkich mędrców i filozofów a nawet samego króla planet niebiańskich Indrę. W tym samym czasie ukazuje chwały swoich czystych wielbicieli i niezwykłe związki uczuciowe jakie z nimi posiada. Nie jest to możliwe do zrozumienia dla osób zbyt racjonalistycznie nastawionych do rzeczywistości. I pewnie dlatego lila Kryszny we Wrindawan opisane są dopiero pod koniec Bhagawata Purany.

I to by było na razie tyle ale cdn.

 Jeśli ktoś ma problemy z wizualizacją to tutaj Opens external link in new windowwww.flickr.com/photos/82526911@N00/sets/72157594344148082/show/

może sobie to wszystko zobaczyć.

Pozdrawiam z bawarskiego lasu.

Wasz sługa

Madhai-dźiwana Nitai dasa


2005 © Copyright by Kurukszetra.net • Projekt i wdrożenie: Kavi • Redaguje: Zespół