Spis treści

Moje najnowsze galerie

HG Krsna Ksetra Prabhu w Pradze
< ?Upadesamrita?
19.11.2007 09:55 Wiek: 11 yrs
Autor: Madhai-dźiwana Nitai dasa

Govardhana Puja

Tym razem z Simhachalam.


Kryszna podnosi wzgórze Govardhana.

Fragmenty Śrimad Bhagavatam z komentarzami Śrila Viśvanatha Cakravarti Thakura

 

Sukadeva Goswami powiedział: Mój drogi królu Pariksit, kiedy Indra zrozumiał, że ofiara wykonywana dla jego satysfakcji będzie zaniechana wpadł w furię. Stał się bardzo rozłoszczony na Nanda Maharaja i innych pasterzy za to, że przyjęli Krysznę na swojego Pana.

Rozłoszczony Indra  zawołał chmury zniszczenia wszechświata znane jako Samvartaka jak również siedem wiatrów zniszczenia m. in. avaha i pravaha. Wydawało mu się, że jest najwyższym kontrolerem i przemówił w ten sposób: ?Patrzcie tylko jak ci pasterze żyjący w lesie stali się dumni ze swojego prosperity! Oni podporządkowali się zwykłej osobie Krysznie i w ten sposób obrazili bogów.? Słowo martya (zwykły smiertelnik) można również przetłumaczyć w inny sposób: Kryszna jest zwany martyam, ponieważ pojawił się w tym materialnym świecie aby dać pomyślność duszom tkwiącym w ignorancji. Bogini Sarasvati tak zaaranżowała słowa Indry, że były one w rzeczywistości gloryfikacją Kryszny i Jego towarzyszy.

Indra kontynuował: ?Ten akt jest niczym głupota człowieka, który porzuca wiedzę transcendentną i chce przebyć ocean materialnej egzystencji w fałszywej łodzi rytualnych ofiar.? I ponownie dzięki bogini Sarasvati ten werset można odczytać w inny sposób: Vrajavasi przyjęli schronienie w Krysznie w nadziei, że zredukuje ten ocean do wielkości wody znajdującej się w dołku odciśniętym przez kopytko cielęcia.

?Ci pasterze działają przeciwko mnie. Przyjęli schronienie w Krysznie, który jest zwykłą ludzką istotą. On myśli, że jest bardzo mądry (pandita-maninam) ale w rzeczywistości jest głupcem (balisa), arogantem i gadatliwym (vacalam) bachorem.? To stwierdzenie można odczytać w następujący sposób: Dzięki łasce Kryszny nawet głupiec (balisa) może stać się elokwentnym (vacalam), zgodnym z autorytetami Ved mówcą. Stabdham oznacza, że Kryszna nie składa nikomu pokłonów ponieważ nikt na to nie zasługuje. Ajnam ? nie ma nic więcej do poznania dla Kryszny ponieważ jest wszechwiedzący. Pandita-maninam ? Kryszna jest honorowany przez wszystkich znawców Prawdy Absolutnej.

Idra powiedział do chmur zniszczana Samvartaka: ?Bogactwo spowodowało, że stali się dumni. Przyczyną  ich ignorancji jest Kryszna. Teraz idźcie i zniszczcie tę dumę i zabijcie ich krowy.? Niezamierzone znaczenie słów Indry jest następujące: Pasterze są udekorowani papką sandałową. Wy-chmury zredukujcie gorąco ich ciał zimnym deszczem i odświeżcie ich krowy aby drżały z radości. Kiedy Kryszna podniesie wzgórze Govardhana pozwólcie aby stał w pięknym miejscu.

 

?Kiedy Kryszna przygotowywał się do podniesienia Govardhan częściowa ekspansja mocy Jego Yogamaya  zwana Samhariki czasowo usunęła deszcz z nieba, tak aby Kryszna mógł przebiec z werandy swojego domu do wzgórza Govardhan. W ten sposób ani jego turban ani żadna część Jego ubrania nie była mokra.

Kiedy Kryszna podniósł Govardhan zawołał: Mamo, tato, o mieszkańcy Vrajy! Jeśli chcecie możecie się schronić pod tym wzgórzem razem ze swoimi krowami. Vrajavasi odpowiedzieli: Jak to stać się może, że nasza społeczność z wieloma tysiącami krów, cieląt i byków może się pomieścić pod tym mającym 3 mile wzgórzem?

Odpowiedź jest następująca: Ponieważ Govardhan został dotknięty przez Krysznę wpadł w ekstazę. Otrzymał niezwykłą moc. W ten sposób nawet potężne pioruny bijące go w plecy przez rozłoszczonego Indrę wydawały się  mu ofiarowaniem pachnących kwiatów. Jednocześnie Govardhan ekspandował na 32 mile tak, że wszyscy mieszkańcy Vrindhavan mogli żyć komfortowo pod jego schronieniem.

W Hari-vamsa  Sri Kryszna osobiście powiedział, że Govardhan może dać schronienie wszystkim trzem światom a co tu dopiero mówić o małej ziemi Vrajy. Zgodnie z Hari-vamsa, kiedy Kryszna podniósł wzgórze, Govardhan zwiększył swoje wymiary również w górę ponad chmury. Dzięki temu zwierzęta żyjące na wzgórzu udały się na jego szczyt, który znajdował się ponad chmurami. I w ten sposób również one nie odczuwały żadnego niepokoju.

 

?Visnu Purana wyjaśnia: Sri Kryszna trzymał wzgórze Govardhana a Vrajavasis wychwalali Go. Wszyscy teraz mieli możność obcowania z Nim. Oni patrzyli  na Niego radosnymi i pełnymi zdumienia oczami.  Pasterze i pasterki byli wszyscy uszczęśliwieni i z wielkim uczuciem otwierali szeroko oczy. Powinniśmy rozumieć to w ten sposób, że Kryszna stał twarzą zwróconą do każdego bezpośrednio. Vrajavasi pili nektar piękna i słodkości Kryszny. Nie czuli oni głodu, pragnienia czy zmęczenia. Sri Kryszna widząc wspaniałe formy ukochanych gopi również zapomniał o jedzeniu, piciu i spaniu. Przez siedem dni chmury Samvartaka nie zdołały zatopić dystryktu Mathury, ponieważ Najwyższy Pan po prostu dzięki Swojej iccha-sakti (Najwyższej woli) natychmiast osuszał miejsce gdzie spadał deszcz. Dla Vrajavasi te siedem dni wydawało się jednym ghatika. [Jeden ghatika równa się 24 minutom]

 

I to by było na tyle. Poniżej link do zdjęć z Govardhana pujy w Simhachalam.

 

http://picasaweb.google.com/madhai.kkd/GovardhanaPujaWSimhachalam

 

Pozdrawiam z zaśnieżonego Simhachalam

Wasz sługa

Madhai-jivana Nitai dasa

 


2005 © Copyright by Kurukszetra.net • Projekt i wdrożenie: Kavi • Redaguje: Zespół